Z B E R   Ú R O D Y   2 0 0 8


Sauvignon nám priniesol veľa radosti


Zber unaví nejedného vinohradníka


Rizling vlašský 10.11.2008

Nepriaznivé počasie

Tohtoročné počasie veru vinohradníkom prialo menej ako počas posledných dvoch-troch rokov. Daždivé počasie počas leta preverilo schopnosti primerane a včas reagovať na tlak rôznych infekcií. Najmä múčnatka bola v tomto roku "vo vynikajúcej kondícii" a tak sme sa s ňou potrápili. Nepriaznivým počasím začal aj september, kedy hrozno už malo dozrievať. Priemerné teploty okolo 13°C a dažďové zrážky nám robili vrásky na čelách. Našťastie v druhej polovici septembra sa všetko otočilo a začalo prevládať suché a slnečné počasie, ktoré prakticky pokračovalo až do začiatku novembra.

Prvé prívlastky

Zber sme začali 27.9. tradične müllerom, ktorý mal cukornatosť nad 24°NM. V prvom októbrovom týždni sme začali zo zberom frankovky modrej, ktorá bola osvedčená na 22°NM. Rmut sme nechali macerovať desať dní.

Druhá polovica októbra

V októbri krásne vyzrievali biele muštové odrody Chardonnay a Sauvignon. Osvedčené boli na 21°NM Chardonnay a 23°NM Sauvignon. Odkalené mušty sme inokulovali aktívnymi suchými vínnymi kvasnicami. Na konci októbra prišiel rad na Cabernet Sauvignon. Cukornatosť bola stanovená na 21°NM. Rmut sme nechali macerovať a časť bola vylisovaná pre výrobu ružového vína.

Novembrový šok

Na Viničnej hore dozrieval čiastočne zabudnutý Rizling Vlašský. No aké prekvapenie nám pripravil 10.11., to veru nikto nečakal. Ešte som sa nestretol s tým, aby náš muštomer nemal potrebný rozsah... cukornatosť bola až nad hranicou 30°NM!

© Barko Vinum spol. s r.o., autor: Milan Mihaľko, kontakt: info(at)mihalko.sk, posledná aktualizácia: 18.2.2013