Z B E R   Ú R O D Y   2 0 0 9


Kto by sa nesmial...


Sauvignon


Cabernet Sauvignon

Priaznivé počasie

Tohtoročné poznámky ohľadom zberu úrody môžem začať opozitom v nadpise oproti minulému roku, kedy som musel začať prívlastkom "nepriaznivé". Skutočne nám tohto roku počasie prialo. Suché a teplé letné počasie prevládalo prakticky celý september. Už v polovici mesiaca boli cukornatosti hrozna na úrovni prívlastkových vín aj pri tých najneskorších odrodách. Ošetrovanie proti chorobám v počas vegetačného obdobia prebiehalo bez problémov a tak sme sledovali dozrievanie zdravej suroviny.

Začiatok zberu

Zber sme začali 12.9. müllerom, ktorý mal cukornatosť nad 21°NM. Z neho sme pripravili teplučký burčiak, ktorý potešil účastníkov vinobrania. Začiatkom októbra sme pokračovali zberom frankovky modrej s prívlastkom kabinet, ktorá bola určená na výrobu sviežeho ružového vínka. To sa stáva čoraz obľubenejším u našich odberateľov.

Druhá polovica októbra

V tomto období začalo prevládať premenlivé a vlhšie počasie. Na rad preto prišli ďalšie odrody. Chardonnay sme oberali s cukornatosťou 23°NM a Sauvignon s cukornatosťou 24,5°NM. Biele odrody nám tohto roku urobili veľa radosti a bezchybná surovina je základom pre výrobu výberov z hrozna, ktoré budú mať nezameniteľný aromatický a chuťový profil. Posledný októbrový týždeň patril Cabernetu. Ten po zbere a odstopkovaní putoval do maceračných nádob, kde prebehne alkoholová fermentácia s vylúhovaním farbív zo šupiek do vína. Zdá sa, že v bukete tohto vína bude prevládať drobné lesné ovocie.

Rizlinček

Novembrový záver zberu si už tradične vychutnávame zo zlatým rizlinčekom. Škorce ho nechali bokom, asi im nechutí pre vyššie kyseliny. U mňa si však táto tradičná odroda získava z roka na rok väčšie a väčšie sympatie a verím, že vínko bude príjemne hriať a hladkať. Ozaj, tie kŕdle škorcov, ktoré tohto roku lietali, som ešte nevidel. Dúfam, že to boli posledné mraky nad brekovským vinohradníctvom...

© Barko Vinum spol. s r.o., autor: Milan Mihaľko, kontakt: info(at)mihalko.sk, posledná aktualizácia: 10.12.2008, počet návštev: [CNW:Counter]