R E H Y D R A T Á C I A   K V A S I N I E K

play video
rehydratácia kvasiniek dĺžka: 1:06

Posledný mušt

Jeden z posledných muštov tohtoročnej sezóny z odrody Frankovka Modrá. Macerácia rmutu prebiehala dva dni, rmut bol potom vylisovaný. Odkaľovanie muštu prebiehalo dva dni. Následne bol mušt prečerpaný zo sedimentačnej nádrže do fermentačnej nádoby. Takto spracovaný mušt je potrebné zakvasiť a na svet príde ružové víno.

ASVK

Na rad prichádzajú aktívne suché vínne kvasinky (ASVK). Pred použitým je však potrebné kvasinky rehydratovať a prispôsobiť ich podmienkam, ktoré na nich čakajú vo fermentačnej nádobe. Takto teda vyzerá rehydratácia... prvé milióny kvasiniek začínajú papať glukózu a vylučujú etanol (ten ostáva rozpustený v prostredí) a oxid uhličitý (ten uniká z prostredia vo forme plynu). Unikajúci plyn smeruje k hladine a tak dostáva do vznosu ďalšie milióny kvasiniek. To pokračuje počas celej fermentácie, až na konci procesu je koncentrácia etanolu v prostredí tak vysoká, že kvasinky už nemajú vhodné podmienky pre život, postupne odumierajú a klesajú ku dnu. Na dne sa tvorí vrstva kvasničných kalov a nad ňou... to už je víno!... brekovské víno.

© Barko Vinum spol. s r.o., autor: Milan Mihaľko, kontakt: info(at)mihalko.sk, posledná aktualizácia: 16.1.2011, počet návštev: [CNW:Counter]