M A R E C   2 0 1 2

24. marec 2012

jeden z preletov divých husí

+ zväčšiť

jeden z preletov divých husí

posledný riadok Rizling Vlašský pred rezom

+ zväčšiť

posledný riadok Rizling Vlašský pred rezom

posledný riadok Rizling Vlašský po reze

+ zväčšiť

posledný riadok Rizling Vlašský po reze

slziaci vinič

+ zväčšiť

slziaci vinič

Zimný rez

Marec je v tomto roku "hlavným" mesiacom zimného rezu. Vo februári sa rezať nedalo. Len som sledoval, ako hlboko klesala ortuť teplomera a uvažoval, koľko škôd na púčikoch mráz narobí. Nakoniec viac ako dvadsať pod nulou nebolo. Navyše drevo v predchádzajúcej dlhej a teplej jeseni vynikajúco vyzrelo, takže mrazové škody na prvý pohľad nie sú badateľné. Rez som ukončil 21.3. (rizling vlašský na Viničnej hore). Najvyšší čas, lebo 19.3. som zaznamenal "slzenie".

Príchod jari

16 marca začalo fúkať "zdoly", ako sa u nás hovorí, rozumej z juhu. V ten deň som zaznamenal množstvo preletov divých husí. U nás nad vinohradom sa takmer každý kŕdeľ "zháči", šípová formácia sa rozpadne, husi sa točia a hľadajú smer. Potom sa znova sformujú a letia ďalej. Tak si sám pre seba formulujem teóriu: u nás končí východoslovenská nížina a začínajú kopce. Husi preto váhajú, musia sa rozhľadieť, že reku pomedzi ktoré kopce sa vybrať? Až tak letia ďalej. Vtedy si človek pomyslí: bude jar. A skutočne: nasledujúci víkend sa výrazne oteplilo a tak som prvýkrát tohto roku pozoroval "plačúci" vinič. Na facebook som si pridal foto, ako vinič slzí. Jeden priateľ sa opýtal, či to nie je škodlivé? (Vlastne ma takto inšpiroval k napísaniu tohto príspevku.) Samozrejme že nie, vravím mu. Veď to je fyziologický jav. Začína prúdiť miazga a vinič sa prebúdza v životu. Vinič ná "riedke" drevo, tak do prúdenie miazgy je badateľnejšie než u iných drevín, a zaznamená ho každý laik.

Bez zrážok?

Zatiaľ je marec suchý. Pršalo len jeden deň (4mm). Zdá sa, že bude múčnatkový rok, takže sa treba mať na pozore, lebo v posledných rokoch robí tento patogén hospodársky významné škody.

© Barko Vinum spol. s r.o., autor: Milan Mihaľko, kontakt: info(at)mihalko.sk, posledná aktualizácia: 28.12.2012, počet návštev: [CNW:Counter]