Z B E R   2 0 1 2

cabernet sauvignon

+ zväčšiť

Cabernet Sauvignon v plnej zrelosti 

sauvignon mušt

+ zväčšiť

Sauvignon mušt 26°NM 

zber chardonnay

+ zväčšiť

zber Chardonnay 

lisovanie frankovka

+ zväčšiť

lisovanie Frankovka 

Vinohradnícka sezóna

Nový vinohradnícky rok pre nás začal už v januári, kedy sme začali s rezom viniča. V jari bolo suché počasie, ktoré je priaznivé pre rozvoj múčnatky, preto bolo potrebné realizovať postreky sírnatými prípravkami pred kvitnutím viniča. Priebeh kvitnutia bol bez komplikácií, nakoľko bolo teplé a slnečné počasie. Následne pri náraste bobúľ prišli "medardové dažde", čo malo priaznivý vplyv na veľkosť strapcov. V tomto období boli potrebné aj zásahy proti peronospóre. August bol znova teplý a slnečný a hrozno začalo zmäkať.

Dozrievanie

Vyzrievanie hrozna prebiehalo vo výnimočnom septembrovom počasí bez zrážok. Celkovo to bol jeden z najsuchších rokov, aké si pamätám a veľmi teplá jeseň. Cukornatosti hrozna v plnej zrelosti dosahovali hodnoty 22°NM - 26°NM. V pivnici sa teda tešíme na neskoré zbery (frankovka), výbery z hrozna (cabernet, chardonnay), bobuľový výber (sauvignon) aj na medový rizling, ktorý sme zbierali 12.10. pri cukornatosti 26°NM.

Na základe zdravotného stavu hrozna pri zbere a senzorických parametrov muštov sú predpoklady pre veľmi pekné vínka a perspektíva vín ročníka 2012 je priam "ikonická" :-)

© Barko Vinum spol. s r.o., autor: Milan Mihaľko, kontakt: info(at)mihalko.sk, posledná aktualizácia: 28.12.2012, počet návštev: [CNW:Counter]