V Z Á C N A    N Á V Š T E V A

prof.Fedor Malík

sprava prof.Malík, Peter a ja

Pravda o víne

V utorok 14.6.2005 sme mali vzácnu príležitosť stretnúť nestora slovenského vinohradníctva a vinárstva, zasväteného popularizátora nápoja bohov, prof. Fedora Malíka.

Ten večer na besede vo Vihorlatskej knižnici v Humennom patril hľadaniu pravdy, lebo tá je s vínom nerozlučne spojená už celé veky. Profesor Malík s temperamentom jemu vlastným nás viedol vlastnou cestou k vínu, cez križovatky, ktoré človeku ani nenapadnú, až k poznaniu, že vinič mu v živote nič nezobral. Či to potešilo prítomných neviem, ale na ňom som pobadal, že je s týmto konštatovaním spokojný. Aj ja by som bol.

Degustácia

Druhá časť večera bola venovaná predstaveniu vín, ktoré pán profesor stretáva doma aj vo svete, vo vlastnej pivnici ale aj na svetových konkurzoch pod názvom "Letom svetom nielen s kabernetom".

Z bielych vín mi najviac predstavivosti o erupciách na Slnku asociovalo Chardonnay zo spoločnosti Vinesa s.r.o. Trnava. Abstrakcia makromolekulových tanínov to je Hron, to je prúd, ktorý naberá na sile v poradí riečnych kilometrov ako ekvivalentov potu. Ako mám zaspať po takom večeri?

© Barko Vinum spol. s r.o., autor: Milan Mihaľko, kontakt: info(at)mihalko.sk, posledná aktualizácia: 18.2.2013