Z B E R   Ú R O D Y   2 0 0 7

muller-thurgau

Začiatok s müllerom

Chardonnay

Chardonnay na teplom slnku

frankovka a gazdiná

Gazdiná Monika, Peter a frankovka pred mlynkoodzrňovačom

viničná hora

Viničná hora zaliata novembrovým slnkom

Prvý je Müller

Koncom septembra 25-teho sme začali zber úrody odrodou Müller-Thurgau. Hrozno osvedčili pracovníci ÚKSUP-u s cukornatosťou 24°NM, čo umožňuje vyrobiť víno s prívlastkom výber z hrozna. Mušt sme nechali odkaliť a na druhý deň ráno sme ho prečerpali do sudov, kde sme ho naočkovali aktívnymi suchými vínnymi kvasinkami.

Neskoré zbery

Ďalšie strapce nás čakali na Gečovej. Zhodou okolností to boli všetko neskoré zbery. Začali sme odrodami Chardonnay a Sauvignon, ktoré boli osvedčené 1.10., obidve s cukornatosťou 22°NM. Počas týždňa sme ich obrali a postupovali podobne ako to robíme pri všetkých bielych odrodách (odkalenie a aktívne suché vínne kvasinky). Ešte viac nás tohto roku potešil Cabernet Sauvignon, ktorý bol osvedčený 18.10. s cukornatosťou 22°NM. Krásne zdravé strapce putovali do mlynkoodzrňovača a na maceráciu. Dúfam, že aj víno "zdedí" to najlepšie zo zdravých strapcov.

Rosé

Na Gečovej ostala ešte Frankovka. Po polovici októbra však počasie už bolo daždivé a cukornatosť sa "nehýbala". Frankovka bola osvedčená 29.10. s cukornatosťou 20°NM. Preto sme sa rozhodli urobiť z nej svieže ružové víno.

Znova na Viničnej hore

Záver sezóny na Viničnej hore bol nádherný. Ráno 3.11. nás privítali kry a strapce zaliate slnkom. Rizling mal 22°NM a "lepil" ruky k nožniciam. Vychutnával som si atmosféru a relaxoval fotením medzi riadkami. Aj preto je vo fotogalérii najviac obrázkov z oberačky rizlingu.
Ďakujeme za pomoc všetký brigádnikom. Uvidíme sa v pivnici pri degustácii nových vín. Dovidenia.

© Barko Vinum spol. s r.o., autor: Milan Mihaľko, kontakt: info(at)mihalko.sk, posledná aktualizácia: 18.2.2013